Mnichov (Německo)

Mnichov

Pohled na Mnichov

Pohled na Mnichov

Bavorská metropole Mnichov je po právu považována za jedno z nejkrásnějších evropských měst. Obrovskou výhodou pro české turisty je, že se toto atraktivní místo nachází takřka za humny. Mnichov byl založen v roce 1158 bavorským vévodou Jindřichem Lvem a historie na vás v tomto městě, ležícím na řece Isar, opravdu dýchá doslova na každém kroku. Kromě množství památek tu však rovněž naleznete rušný kulturní život, zelené parky a velký počet restaurací a pivnic, kde se bude každému našinci velmi líbit. Po celém světě je hlavní město Bavorska proslaveno především díky obřímu pivnímu festivalu Oktoberfest, průmyslovým koncernům BMW a Siemens a samozřejmě také zásluhou fotbalového klubu Bayern Mnichov. Pro obyvatele České republiky je Mnichov bohužel rovněž nesmazatelně spjat s mnichovskou dohodou, která roku 1938 umožnila rozbití demokratického Československa. Během 2. světové války byl Mnichov podobně jako většina německých měst značně poničen, po válce však nastala přestavba města podle starých plánů, takže si na své přijdou i milovníci architektury.

Německo - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 22:07

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://nemecko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: jižní Německo, hlavní město spolkové země Bavorsko, městem protéká řeka Isar

Souřadnice: 48° 8′ SŠ, 11° 34′ VD

Plocha: 310  km²


Obyvatelstvo

Populace: 1 326 807

Mnichov - poloha na mapě

Mnichov - Zajímavosti, památky

Frauenkirche - Mnichov

Frauenkirche - Mnichov

Když se řekne Mnichov, většině lidí se pravděpodobně vybaví klobása, preclíky a skotačící Bavoři, oblečení do tradičních krojů a prolévající hrdlem pivo v průběhu Oktoberfestu. Byla by však velká chyba zaměřit se při návštěvě Mnichova jen na konzumaci zlatavého moku z tupláku. Toto město s bohatou historií totiž nabízí daleko víc. Jedinečná architektura, unikátní obrazárny a muzea, ulice plné obchodů s kvalitním zbožím a především kosmopolitní atmosféra, to jsou hlavní lákadla, která ročně do Mnichova přivádí obrovské množství turistů.

Centrum Mnichova


V samém centru města leží náměstí Marienplatz, na kterém se nachází Stará i Nová radnice a Mariánský sloup. Bohatě zdobená Nová radnice byla vystavěna ve 2. polovině 19.století v neogotickém slohu. Na jejím průčelí si můžete mimo jiné prohlédnout nádherný orloj. Stará radnice byla postavena v 15. století ve východní části náměstí. Dnes v ní sídlí Muzeum hraček, jehož návštěvu jistě ocení především děti. Největším mnichovským chrámem je katedrála Frauenkirche. Tento gotický symbol Mnichova naleznete na Frauenplatz. Nejvýraznějším prvkem katedrály jsou dvě stometrové věže s cibulovitými kopulemi. Mezi další významné architektonické památky patří bazilika sv. Kajetána či zámek Nymphenburg, letní sídlo bavorských vládců. Obě tyto stavby můžeme přiřadit k baroknímu slohu.

Slavnost Oktoberfest - Bavorsko

Slavnost Oktoberfest - Bavorsko

Milovníci kultury určitě navštíví Národní divadlo, ve kterém mělo premiéru mnoho z monumentálních oper Richarda Wagnera. Za pozornost bezesporu stojí také Německé muzeum, jedno z nejstarších a největších technických muzeí na světě. Toto pozoruhodné místo naleznete na jednom z ostrovů na řece Isar. Navštívit byste však měli i Městské a Židovské muzeum. Pokud si libujete ve výtvarném umění, v žádném případě by vám neměla ujít expozice některé z mnichovských pinakoték. Jedná se o veřejné obrazárny, ve kterých je k vidění nezměrné množství uměleckých skvostů. Alte Pinakothek se zaměřuje na díla patřící do historických etap od středověku až po rokoko. Obdivovat tak můžete například Rembrandtovy, Tizianovy či Dürerovy obrazy. Neue Pinakothek nabízí všem návštěvníkům tvorbu evropských mistrů od konce 18. až do počátku 20. století. Jména jako Renoir, Gauguin, Van Gogh a Cézanne jistě mluví za vše. Jestliže patříte spíše mezi vyznavače moderního umění a designu, tak se vydejte do Pinakothek der Moderne.

Fanoušci rychlých kol nepochybně navštíví pozoruhodné BMW Museum, kde budou se zájmem obdivovat bohatou historii největšího světového výrobce luxusních vozů. Mnichov disponuje i množstvím sportovních staveb, které byly postaveny
Fotbalový stadion Allianz Arena v Mnichově

Fotbalový stadion Allianz Arena v Mnichově

převážně kvůli Olympijským hrám, které se zde konaly v roce 1972. Olympijskému parku dominuje především Olympijský stadion s charakteristickou střechou, a také Olympijská věž. Nejmodernější sportovní stavbou Mnichova je od roku 2005 futuristická Allianz Arena, domov dvou populárních mnichovských fotbalových klubů, Bayernu a TSV 1860. V závěru vzpomeňme na již zmíněný Oktoberfest, tradiční festival, oslavující pivo, dobré jídlo, a vůbec bavorskou kulturu, pořádaný v první polovině října. Největší světové pivní slavnosti budou mít zvláště u českých turistů jistě velký ohlas.


Mnichov - Doprava

Munich International Airport – severovýchodně od města ležící moderní letiště, disponující dvěma terminály, je druhým největším letištěm v Německu. K přepravě do centra města je nejlepší použít příměstské vlaky S-Bahn, linku S1 a S8. Cesta trvá zhruba 45 minut a jízdenka stojí 8,80 EUR. Autobus Lufthansa City Airport Bus (jedna jízda přijde na 10 EUR) jede k nejbližší stanici metra, kterému se v Mnichově, stejně jako v celém Německu, říká U-Bahn. Taxíkem se do centra dostanete zhruba za 50 EUR.


Mnichov - Ubytování

Fontána v Mnichově

Fontána v Mnichově

Jednolůžkový pokoj v luxusním hotelu v centru města je možno získat za cenu okolo 250 EUR. Ten, kdo nevyžaduje luxus na nejvyšší úrovni, jistě rád složí přes noc hlavu v některém z příjemných dvouhvězdičkových hotelů, kde nocleh stojí kolem 50 EUR. Nenároční cestovatelé, kteří nechtějí, aby výdaje za ubytování tvořily při návštěvě Mnichova podstatnou složku jejich nákladů, určitě vezmou zavděk hostelem s cenou zhruba 25 EUR za noc, který nabízí nejlevnější způsob ubytování.

 
Publikováno: 30.12.2010
Aktualizováno: 16.02.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Mnichov

01.12.2013 23:14 wolf
---.eurotel.cz

Mnichov je nej

08.10.2013 17:23 Thot
---.client.rionet.cz

Super stránky :D

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist