Norimberk (Německo)

Norimberk

Noční scenérie v Norimberku

Noční scenérie v Norimberku

Druhé největší bavorské město stálo po celou dobu své existence ve středu evropského dění. Ve středověku patřilo k největším obchodním centrům, kde kvetlo nejedno řemeslo. Norimberk byl rovněž městem, ve kterém žili a tvořili významní umělci, jako byl například Albrecht Dürer. Konaly se zde však také nacistické sjezdy, hromadné vyvražďování i procesy, ve kterých se bilancovaly zločiny druhé světové války. Díky nádhernému historickému středu města a jedinečným adventním trhům patří Norimberk k turisticky nejlákavějším městům Německa.

Německo - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 22:07

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://nemecko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: jižní Německo, spolková země Bavorsko, městem protéká řeka Pegnitz

Souřadnice: 49° 27′ SŠ, 11° 05′ VD

Plocha: 186 km²


Obyvatelstvo

Populace: 503 638

Norimberk - poloha na mapě

Norimberk - Zajímavosti, památky

Norimberk - Frauenkirche

Norimberk - Frauenkirche

Malebný Norimberk je se svým půl milionem obyvatel druhým největším městem Bavorska. Jeho historické centrum okouzlí každého turistu, který se zde rozhodne strávit svůj volný čas. Jelikož cesta autem z Prahy do Norimberku trvá zhruba 3 hodiny, představuje toto jihoněmecké město skvělou možnost příjemné dovolené. Následující řádky vás přesvědčí o tom, že se zde máte skutečně na co těšit. Dominantou celého města je nepochybně Císařský hrad (Nürnberger Kaiserburg), který byl v 16. století vystavěn na místě původního kurfiřtského hradu z 11. století.

Norimberk a jeho památky


Norimberk se stal roku 1219 svobodným říšským městem, které platilo za jedno z největších center obchodu a řemesel v celé Evropě. Význam tohoto města během středověku je znát na každé architektonické památce, na kterou narazíte. Císařský hrad nabízí jedinečný výhled na celé město, vynechat byste neměli ani návštěvu jeho Císařské kaple. Kde jinde než u Kaiserburgu začínají zachovalé monumentální hradby lemující celé historické centrum města. Dalším lákadlem na turisty je rovněž Dürerův dům, ve kterém bydlel tento slavný malíř posledních 20 let svého života. O tom, jak významná byla pro Norimberk postava Albrechta Dürera svědčí i to,  že je po tomto umělci pojmenováno jedno z nejkrásnějších zdejších náměstí. Zde naleznete románsko-gotický Sebalduskirche. Přímo naproti této sakrální stavbě stojí vyzdobená norimberská radnice. V blízkosti se rovněž nachází náměstí Hauptmarkt se svými skvosty, kašnou Schöner Brunnenn a gotickým kostelem Panny Marie, který nechal ve 14. století vystavě císař Karel IV. Největší církevní stavbou je však v Norimberku Lorenzkirche (kostel svatého Vavřince), jehož stavba započala již ve 13. století. Milovníci umění by se měli rozhodně vydat do Germánského národního muzea, které sídlí v bývalém klášteře a věnuje se dějinám Německa od nejranějších období až po současnost. Příznivci designu by měli zase navštívit Neues Museum.

Císařský hrad v Norimberku

Císařský hrad v Norimberku

Do Norimberka na trhy


Norimberk je proslulý také díky svým pohádkovým vánočním trhům. Dějiny adventních trhů na norimberském náměstí Hauptmarkt sahají do 16. století. Jarmarky ve středověkém centru města každoročně svým projevem zahajuje norimberský vánoční anděl, symbol zdejšího předvánočního času. O celém trhu se někdy hovoří jako o „městečku ze dřeva a látky“, neboť je tvořen 180 dřevěnými stánky s červenobílou látkovou střechou. Prodejci nabízejí kolemjdoucím krom jiného cukrovinky, klobásy a svařené víno. K dostání jsou rovněž rukodělné výrobky s vánoční tematikou, tedy ozdoby, svíčky a tradiční figurky vyráběné ze sušených švestek. Speciálně pro rodiny s dětmi je určen Dětský vánoční trh, který naleznete na náměstí Hans Sachs Platz. Děti se zde mohou projíždět ve vláčku nebo si vyzkoušet své řemeslnické vlohy u některého z mnoha stánků. Na náměstí Rathausplatz se koná Mezinárodní trh partnerských měst. Každé partnerské město či s Norimberkem spřátelený region, kterých je po celém světě požehnaně, zde má svůj stánek. S trochou nadsázky tedy můžeme říci, že v předvánočním Norimberku se můžete vydat i na cestu kolem světa.


Norimberk - Doprava

Norimberské letiště – Flughafen Nürnberg (NUE) - je v provozu od roku 1955. Na rozdíl od mnoha ostatních letišť se nachází v bezprostřední blízkosti centra města. Cesta autobusem z letiště vám zabere zhruba 35 minut, taxíkem pojedete jen 20 minut, a pokud se rozhodnete pro podzemku (U-Bahn), tak se v centru ocitnete již za čtvrt hodiny. Flughafen Nürnberg nabízí všem leteckým společnostem dvě odletové a jednu příletovou halu. Letiště je nejvíce využíváno společnostmi Air Berlin, Lufthansa a Tuifly.

Do Norimberku se však můžete rovněž vypravit vlakem, autobusem nebo vlastním automobilem. Rychlé spojení vlakem vás do cílové stanice z Prahy dopraví za 5 hodin, některé spoje však mohou tuto cestu prodloužit až k sedmi hodinám. Kromě Student Agency a Eurolines do Norimberku jezdí také autobusy Českých drah, se třetím jmenovaným dopravcem tam však budete nejrychleji, protože autobus staví až v cílové stanici. Pokud se rozhodnete pro cestu automobilem, tak počítejte zhruba se třemi hodinami.


Norimberk - Ubytování

Pohled na císařský hrad v Norimberku

Pohled na císařský hrad v Norimberku

Běžný single room pro jednu osobu seženete v Norimberku zhruba za 60 EUR za noc. Pokud však budete chtít přenocovat v bezprostřední blízkosti centra, tak se cena pravděpodobně vyšplhá až k sumě 100 EUR. Nejluxusnější ubytování vás však přijde minimálně na 200 EUR. Pokud však cestujete ve více lidech a nevadí vám, když si do centra dojedete pár stanic s MHD, můžete sehnat mnohem výhodnější ceny, než je uvedeno výše. Mimo jiné samozřejmě záleží i na ročním období. Například v době konání vánočních trhů je zde ubytování také poměrně drahé. Pokud si však dáte záležet a strávíte nějaký čas při hledání na internetu, nebude pro vás Norimberk žádnou nedostupnou destinací.

 
Publikováno: 30.12.2010
Aktualizováno: 18.02.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Norimberk

07.09.2020 14:39 Jiri Polach
---.client.rionet.cz

im gay

07.09.2020 14:37 Marketka
---.client.rionet.cz

Mame to tu lepsi

27.11.2013 17:21 MATRIX COOL
---.cust.sloane.cz

PROSIM HISTORII

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist