Hamburk (Německo)

Hamburk

Jezero Alster v Hamburku

Jezero Alster v Hamburku

Pokud si přejete strávit pár příjemných dnů v některém z měst našich západních sousedů, můžeme vám jen vřele doporučit návštěvu městské spolkové země Hamburk. Tento krásný přístav ležící na březích Labe nabízí i těm nejnáročnějších turistům nepřeberné možnosti ideálně stráveného času. Kromě prohlídky rozlehlého přístavu, ve kterém kdysi kotvily také pirátské lodě, výletu do zeleně v okolí jezera Alster či návštěvy architektonických památek se můžete zúčastnit divokého nočního života ve čtvrti St. Pauli s proslulou třídou Reeperbahn. O zábavu postaráno bude mít v Hamburku zkrátka každý, takže příliš neváhejte a začněte si balit kufry. Výletu do tohoto hanzovního města totiž rozhodně nebudete litovat.

Německo - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 22:07

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://nemecko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: sever Německa, samostatná spolková země, městem protéká řeka Labe

Souřadnice: 53° 33′ SŠ, 10° 0′ VD

Plocha: 755 km²


Obyvatelstvo

Populace: 1 775 333

Hamburk - poloha na mapě

Hamburk - Zajímavosti, památky

Hamburk byl řadu let vůdčím členem hanzovních měst, což se projevilo i na jeho ekonomické vyspělosti a vysoké životní úrovni obyvatel. Jedná se o oblíbený turistický cíl, který láká turisty především rozsáhlým přístavem, ve kterém se prohánějí gigantické zaoceánské trajekty. Město vás však na první pohled rovněž zaujme zelenými parky, zajímavou architekturou, ale také divokou zábavou v proslulé čtvrti St. Pauli.

Hamburk - skladiště starého přístavu

Hamburk - skladiště starého přístavu

Žádný návštěvník druhé největší metropole Německa nemůže během svého pobytu vynechat prohlídku historické části města, která se nalézá v blízkosti starého přístavu, jenž už však funguje pouze jako stanoviště lodí městské dopravy a turistických vyhlídkových lodí. Všichni cestovatelé na první pohled zjistí, že Hamburk je zkrátka hanzovním městem, ve kterém se již dlouhá staletí točí téměř veškeré dění především kolem přístavu. Jeho nejzajímavější část představuje 700 metrů dlouhé molo Landungsbrücken, které bylo postaveno v 19. století jako přístaviště parníků, avšak během 2. světové války bylo stejně jako větší část města zničeno. Nyní zde jsou velká skladiště, ale také historické lodě (například Cap San Diego nebo Rickmer Rickmers), jež jistě stojí za vaši zvýšenou pozornost. Můžete se také nechat svést jednou z mnohých vyhlídkových lodí, které v hamburském přístavu kotví. Naleznete tu i spoustu krásných restaurací, příjemných kaváren, obchodů se suvenýry či přístavních bufetů, kde si budete moci pochutnat na darech moře upravených na milion způsobů. Na konci této části přístavu doporučujeme prohlídku Starého labského tunelu, který se nachází více jak dvacet metrů pod řekou Labe a spojuje její břehy.

Přestože je město vzdáleno více jak sto kilometrů od moře, můžete zde vidět mnoho zaoceánských nákladních lodí, které v Hamburku nakládají či vykládají obří kontejnery s všemožným zbožím z celého světa. Setkání s podobným zaoceánským kolosem stojí rozhodně za to. Nové přístaviště bylo postaveno naproti Landungsbrücken a je v současnosti nejdůležitějším přístavem Německa a z hlediska objemu přepravy také jedním z nejrozsáhlejších a největších na celé planetě.

Přístav Hamburk

Přístav Hamburk

Bylo by však velkou chybou si představovat, že Hamburk je pouze přístav a nic víc. Jedná se totiž o krásnou metropoli s rozmanitým a bohatým kulturním životem. I když během 2.světové války došlo k devastaci více jak poloviny města, najdete v Hamburku spoustu památek, kterým by měl rozhodně každý turista věnovat svůj čas. Mezi ně patří například sakrální skvost Michaeliskirche, jedna z nejvýznamnějších barokních staveb Německa své doby. Podstatné zastoupení zde mají také novogotické památky jako například chrám Panny Marie. Zastoupeny jsou samozřejmě i ostatní stavební slohy, navštívit tak můžete gotický kostel svatého Jakuba nebo neo-renesanční radnici, symbol Starého města.

Podstatnou součástí Hamburku a skvělým místem pro relaxaci je jezero Alster. V jeho okolí je možné provozovat různé sportovní aktivity, projít se v některém z okolních rozlehlých parků, svést se na loďce nebo šlapadle, posedět na lavičce a nerušeně vychutnávat volné chvilky. Dobrou volbou je také návštěva hamburského domu hrůzy Dungeon. Za pomoci najatých herců a rozmanitých scenérií vám budou převyprávěny celé dějiny města Hamburk. Originální pojetí zapojuje všechny návštěvníky do děje, takže na vlastní kůži zažijete pirátské útoky, čarodějnické procesy, morovou epidemii či velký požár města. Těžko by se našel někdo, koho by prohlídka Dungeonu nenadchla.

Nákladní přístav v Hamburku

Nákladní přístav v Hamburku

Jestliže hovoříme o Hamburku, nemůžeme neuvést světově proslulou čtvrť St. Pauli, kde se odehrává rušný noční život. Především třída Reeperbahn, dlouhá asi jako naše Václavské náměstí, nabízí obrovské množství alternativ, jak si do sytosti užít právě probíhající večer. Navštívit zde můžete nejrůznější hudební kluby zaměřující se na rock, disco, dance, hip-hop a mnoho dalších hudebních žánrů. Přesto to však není hudba, čím se Reeperbahn proslavila. Asi každému se ve spojení s tímto místem evokuje erotika, která je opravdu hlavním zdrojem příjmů místních podniků. Podívat se tak můžete do mnoha sexshopů, striptýzových barů, veřejných domů a uliček lásky. Své sexuální touhy sem jezdí naplňovat turisté z celého světa. Veškeré dění, které v této čtvrti probíhá je však legální a podléhá přísné kontrole německých úřadů a policie.


Hamburk - Doprava

Letiště Hamburg-Fuhlbüttel (HAM) je čtvrtým největším letištěm v Německu a z Prahy se tam nejlépe dopravíte díky společnostem ČSA či Lufthansa. Dva zdejší terminály ale samozřejmě využívá i nespočet dalších leteckých dopravců. V letištní hale narazíte na vše, na co jste zvyklí i z ostatních velkých evropských letišť, takže se nemusíte bát, že byste tu mohli něco podstatného postrádat. Nejrychleji se do centra dostanete pomocí autobusů Airport Express, které pendlují jen po trase z letiště do centra a zpět. Další možností je taxi či autobus linky 110 s následným přestupem na stanici U-Bahn Ohlsdorf.

Letiště Hamburg-Lübeck známé také jako Hamburg-Blankensee (LBC) využívají hlavně nízko-rozpočtové letecké společnosti (např. Ryanair). Létá se odtud především směr Londýn, Dublin, Glasgow a Milán.

Další místní letiště Hamburg-Finkenwerder (XFW) je továrním letištěm výrobce dopravních letadel společnosti Airbus a kromě výrobní linky zde sídlí i její ředitelství. Pokud však nejste zaměstnancem Airbusu, těžko se na letiště podíváte.

Alternativu letecké dopravě může představovat cesta autobusem či vlakem. Pro autobusovou dopravu můžete využít služeb společností Student Agency nebo Eurolines. Vlakem vás do Hamburku dopraví České dráhy či Deutsche Bahn. Počítejte však s tím, že vzdálenost mezi Prahou a Hamburkem není zrovna nejmenší, takže případná cesta bude velmi únavná.


Hamburk - Ubytování

Hamburský přístav v noci

Hamburský přístav v noci

Pokud patříte mezi náročnější hosty a rádi si dopřejete to nejlepší, co je v dané lokalitě možné, počítejte s cenou za noc kolem 300 EUR. Dobré ubytování se ale v Hamburku dá sehnat i podstatně levněji. Například tříhvězdičkový hotel v blízkosti centra pořídíte i v ceně 60 EUR. Nejlevnější ubytování v Hamburku nabízejí jako obvykle místní hostely, a to přibližně za 20 EUR za noc. Hamburk je opravdová evropská metropole se vším všudy, takže si bezpochyby vyberete z široké nabídky ubytování.

 
Publikováno: 25.12.2010
Aktualizováno: 16.02.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Hamburk

12.05.2022 12:44 Ilona
---.net.upcbroadband.cz

Hamburg - srdeční záležitost, překrásné přístavní město nabízející spoustu památek a pro mne i vzpomínek. Byla jsem 3x vlakem a určitě ještě jed nou mám návštěvu v plánu.

01.07.2011 20:55 Pavel Novák
---.net.upcbroadband.cz

Ještě bych doporučil návštěvu staré Ruské ponorky z roku 1976, kterou si můžete prohlédnout z vnitřku a naleznete nově na adrese U Bootmuseum, St. Pauli, ulice Fischmarkt 10. Je to na konci starého přístavu.

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist