Frankfurt (Německo)

Frankfurt

Frankfurtské mrakodrapy v noci

Frankfurtské mrakodrapy v noci

Většině lidí se ve spojení s Frankfurtem nad Mohanem vybaví obrovské letiště, mrakodrapy čnící nad horizontem města, významné banky, řeka Mohan či krásné rozlehlé parky. Evropské centrum finančnictví si vás však získá nejen svým moderním vzhledem, ale i zvláštní nenapodobitelnou atmosférou, která se poněkud vymyká tradičním evropským poměrům. Ne nadarmo se této hessenské metropoli přezdívá evropský New York či Mainhattan. Frankfurt však pro mnoho turistů znamená výchozí bod pro jejich následující cestování. Z hlediska složení obyvatel představuje toto město typický multikulturní kotel, ve kterém se potkávají zástupci nejrůznějších kultur a etnik. Chloubou města je rovněž Johann Wolfgang Goethe Universität, která má díky své tradici velké jméno po celém světě a dodnes na ní působí přední akademici a vědci.

Německo - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 22:07

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://nemecko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: Frankfurt leží na západě Německa ve spolkové zemi Hesensko, městem protéká řeka Mohan.

Souřadnice: 50° 06' 49" SŠ, 8° 40' 47 " VD

Plocha: 248 km²


Obyvatelstvo

Populace: 667 330

Frankfurt - poloha na mapě

Frankfurt - Zajímavosti, památky

Pohled na řeku Mohan

Pohled na řeku Mohan

Frankfurt nad Mohanem je se svými téměř 670 tisíci obyvateli pátým největším městem Německa. Obyvatelé tohoto moderního města tvoří skutečnou multietnickou směs, takže se zde bude cítit každý cizinec téměř jako doma. Frankfurt se navíc vyznačuje vysokou životní úrovní, což bylo potvrzeno i mnoha sociologickými výzkumy. Lidé, kteří v tomto finančním a bankovním centru strávili delší čas vám jistě potvrdí, že se zdejší atmosféra poněkud vymyká tradičnímu evropskému pojetí a v mnohém se dokonce blíží některým americkým metropolím. Tato skutečnost s sebou však vždy nepřináší jen pozitiva, nutno dodat, že život ve Frankfurtu je velmi nákladnou záležitostí a také kriminalita v tomto městě patří k vůbec nejvyšším v celém Německu.

Staré památky budete v metropoli na řece Mohan hledat jen těžko, většina města byla totiž zničena při bombardování za 2. světové války. Kompletní přestavba dala Frankfurtu zcela nový háv. V blízkosti znovu postaveného středověkého centra se tyčí obrovské mrakodrapy, ve kterých sídlí mnoho nadnárodních koncernů, které se podílejí na rušném ekonomickém dění města.

Jednou z nejvyhledávanějších frankfurtských památek je samozřejmě Goethehaus - dům, ve kterém se narodil jeden z velikánů evropských dějin, spisovatel Johann Wolfgang Goethe. Přestože toto stavení bylo za 2. světové války notně poničeno, naleznete ho dnes díky rekonstrukci v podobě, která prý věrně odpovídá době, kdy zde žil autor světoznámých děl jako jsou Utrpení mladého Werthera, Faust nebo Král duchů. Jméno tohoto význačného německého literáta nese také známá místní univerzita, na které působilo a stále ještě působí velké množství předních kapacit z různých vědeckých oborů. Zvláštní význam má pro akademickou obec především tradice frankfurtské školy, která je spojována se jmény významných sociologů a filosofů Horkheimera, Adorna a Habermase.

Mrakodrapy ve Frankfurtu nad Mohanem

Mrakodrapy ve Frankfurtu nad Mohanem

Výrazným architektonickým symbolem Frankfurtu nad Mohanem je Alte Oper, budova staré opery postavená v 70. letech 19. století. Zastihl ji však bohužel stejný osud jako většinu budov ve městě, takže byla během 2.světové války srovnána se zemí. Nynější rekonstruovaná Alte Oper funguje jako kongresové centrum, ve kterém se pořádá mnoho významných společenských akcí. Při návštěvě Frankfurtu rozhodně nesmíte vynechat ani prohlídku náměstí Römerberg, kde se každoročně pořádají velké vánoční trhy. Nejhezčí frankfurtské náměstí je pověstné především svými hrázděnými domy, kterým vévodí budova radnice. Frankfurtskou burzu naleznete na náměstíčku Börseplatz, kde byla zřízena první burza již v průběhu 16. století. Dnes se zde pohybují stovky burzovních makléřů, avšak navštívit toto místo může i kterýkoli turista.

Ve Frankfurtu se také rok co rok koná obří knižní veletrh, který je vůbec největší akcí svého druhu na světě. Milovníci luxusu a nakupování jistě ocení procházku ulicí Goethe Strasse, ve které narazíte na obchody s nejluxusnějšími značkami, jež se přirozeně vyznačují i velmi vysokými cenami. Opravdové nákupy si však užijete až v dlouhé ulici jménem Zeil, která se hemží obchůdky, butiky a nákupními domy. V roce 2009 zde byl otevřen postmoderní obchodní dům, který stojí rozhodně za návštěvu a to i v případě, že o nakupování nemáte zájem. Architektonické řešení tohoto objektu je totiž skutečně pozoruhodné. Milovníci umění by si rozhodně neměli nechat ujít prohlídku některého z frankfurtských muzeí. U turistů jsou oblíbené především Přírodovědecké muzeum Senckenberg a Muzeum moderního umění, ve kterém narazíte na jedinečné expozice děl současných autorů z celého světa. Výjimečným zážitkem je i vyhlídka, která na vás čeká na vrcholku Main Tower, jednoho z nejvyšších mrakodrapů města. V klidu si zde můžete z výšky více než 200 metrů prohlédnout celý Frankfurt a jeho okolí.

Kotel domácích fanoušků

Kotel domácích fanoušků

Kdo si bude chtít dopřát odpočinku a zrelaxovat svou mysl, tak jistě uvítá dlouhou procházkovou cestu podél řeky Mohan, kde se může člověk prohánět na kole nebo kolečkových bruslích, stejně tak jako vysedávat s knížkou na lavičce či uspořádat piknik v trávě s přáteli. Vyznavači nočního života musí bezpodmínečně navštívit čtvrť Sachsenhausen, kde se nachází velké množství hospod, barů, klubů a diskoték. Z exkluzivnějších frankfurtských klubů ležících v centru města můžeme doporučit například Living XXL, který naleznete v posledním patře mrakodrapu, ve kterém sídlí Evropská centrální banka, dalším atraktivním klubem je Velvet Club poblíž Willy Brandt Platz a zapomenout nesmíme ani na jeden z nejpopulárnějších místních podniků Cocoon Club, který vás nadchne svým netradičním interiérem. Sportovní fanoušci jistě nepohrdnou návštěvou bundesligového utkání místního fotbalového klubu Eintracht Frankfurt, který disponuje nově zrekonstruovaným stadionem (Commerzbank Arena / Waldstadion) s kapacitou 52 000 diváků. Místní fanoušci patří k nejhlasitějším v celé německé lize, takže se máte rozhodně na co těšit.


Frankfurt - Doprava

Letiště Frankfurt nad Mohanem (Frankfurt International Airport) představuje jedno z nejvýznamnějších letišť evropského kontinentu a svými parametry hraje podstatnou roli také v celosvětovém měřítku. Po letištích London-Heathrow a Paris-Charles de Gaulle je třetím největším letištěm v Evropě. Ročně je zde odbaveno více jak 50 miliónů pasažérů. Na frankfurtském letišti sídlí německá letecká společnost Lufthansa, která stejně jako ostatní dopravci využívá ke svým letům dvou terminálů. Novější z nich ohromí každého turistu svou moderností. Dokonce zde funguje letištní metro, které vás převeze na odlehlá stanoviště. Všem cestujícím je v letištním komplexu samozřej mě nabídnut veškerý komfort a služby, na které si jen vzpomenou. Do centra města se nejlépe dostanete pomocí S-Bahn, tzn. nadzemního metra, které má stanici přímo u jednoho z terminálů. Dále je možné využít autobusu či taxi služby. Ta vás za cestu do centra bude stát kolem 20 EUR. Ve městě se poté pohybujte již uvedeným autobusem či podzemním metrem (U-Bahn). Cena lístku platícího 24 hodin pro všechny prostředky městské hromadné dopravy je 6 EUR. Pokud se budete chtít přepravit z Frankfurt International Airport do některého jiného města v Německu, můžete rovnou u letištního terminálu nastoupit do některého z přistavených vozů moderních rychlovlaků ICE.

Dalším letištěm, které obsahuje jméno města ležícího nad řekou Mohan, je Frankfurt Hahn. Problém je však v tom, že místo, kde toto letiště leží, má s Frankfurtem jen pramálo společného. Od centra města totiž letiště Frankfurt Hahn dělí celých 124 kilometrů, což je ještě dále než třeba z Frankfurtu do Heidelbergu. Ale proti gustu žádný dišputát, Frankfurt Hahn totiž nabízí obrovské množství levných letů, čímž jistě nepohrdne žádný cestovatel. Hlavní leteckou společností, která odtud lety vypravuje, je irský dopravce Ryanair. Jelikož se z Hahnu dostanete velmi levně na místa jako jsou Kanárské ostrovy, Mallorca, Ibiza, Kos či Marrakesh, otevírá se díky tomuto letišti mnohým nadšeným výletníkům nespočet zajímavých možností pro skvělou a finančně příliš nenáročnou dovolenou.


Frankfurt - Ubytování

Mrakodrap Maintower ve Frankfurtu nad Mohanem

Mrakodrap Maintower ve Frankfurtu nad Mohanem

Milovníky přepychu asi velmi příjemně překvapí ceny ubytování, které jsou i v těch nejluxusnějších hotelech v centru města, alespoň ve srovnání s ostatními západoevropskými metropolemi, dosti příznivé. Za noc strávenou v nejkrásnějších hotelech města zaplatíte kolem 250 EUR. Méně nároční turisté se jistě spokojí s pokojem v průměrném 2 až 3 hvězdičkovém hotelu blízko centra v ceně 60 EUR za noc. Cestovatelé, kterým na ubytování příliš nezáleží snadno seženou nejlevnější ubytování ve Frankfurtu v místních hostelech za přibližně 20 EUR.

 
Publikováno: 25.12.2010
Aktualizováno: 18.02.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Frankfurt

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist