Berlín (Německo)

Berlín

Braniborská brána (Brandenburger Tor) - Berlín

Braniborská brána (Brandenburger Tor) - Berlín

Následující řádky vás seznámí s Berlínem, hlavním a největším městem Německa, které je zároveň jednou z jeho spolkových zemí. Pohnuté dějiny dvacátého století způsobily, že byste jen stěží hledali metropoli s tak zajímavou minulostí i současností, jako má právě ta při březích řeky Sprévy. Stačí si vzpomenout například na Berlínskou zeď, výmluvný symbol studené války, která nekompromisně rozťala město ve dví a zasáhla tak fatálně do života mnoha jeho obyvatel. Zeď je však dnes naštěstí jen historií, srdce dnešního Berlína tepe v rytmu tolerance a je otevřeno soudobým kulturním trendům. Obyvatelstvo, tvořené převážně Němci, Turky, Rusy, Poláky, ale i jinými národnostmi ze všech koutů naší planety, dodává Berlínu vnitřní energii a neklid, formující nezaměnitelný berlínský genius loci.

Německo - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 16.9.2020 22:07

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://nemecko.tripzone.cz

Poloha

Poloha: samostatná spolková země, severovýchod Německa, 70 km západně od hranic s Polskem, městem protéká řeka Spréva (Spree)

Souřadnice: 52° 31′ SŠ, 13° 24′ VD

Plocha: 892 km²


Obyvatelstvo

Populace: 3 442 630

Berlín - poloha na mapě

Berlín - Zajímavosti, památky

Multikulturní Berlín nabízí turistům z celého světa neuvěřitelné množství možností, jak naložit s časem, který mají vyhrazen k návštěvě tohoto překrásného města. K vidění je zde spousta architektonických památek mapujících dějinný vývoj Berlína, dále také jedinečná muzea a galerie, ve kterých můžete obdivovat díla mistrů dob dávno minulých, stejně tak jako moderní umění. Cestovatelé si jistě nenechají ujít ani procházku v zeleni, již nabízí nejen místní botanická a zoologická zahrada, ale i rozlehlé parky, které jsou rovněž jako stvořeny pro příjemný piknik s rodinou či přáteli nebo výlet na kole.

Kopule budovy Říšského sněmu v Berlíně

Kopule budovy Říšského sněmu v Berlíně

Město s medvědem v erbu se může pochlubit dostatkem architektonických památek i velmi živou kulturní scénou. Z berlínských dominant musíme zmínit především Reichstag, turisticky nejnavštěvovanější pamětihodnost Berlína. Toto sídlo německého parlamentu bylo za druhé světové války značně poničeno. Díky citlivé rekonstrukci však můžeme nad jeho krásami žasnout i dnes, pohled na monumentální budovu z 19. století, na jejímž vrcholu se klene moderní skleněná kopule, by neměl uniknout žádnému návštěvníkovi Berlína a je důkazem možné harmonie mezi architektonickými styly různých epoch. V blízkosti Reichstagu stojí Braniborská brána, jeden z nejdůležitějších symbolů celého Německa, ústící do proslulého bulváru Unter den Linden. Výškovou dominantu města představuje televizní věž (Berliner Fernsehturm) poblíž Alexanderplatz. Tato výrazná stavba nezaujme člověka jen svou výškou, ale i otáčející restaurací, která se nachází v kopuli umístěné ve vrchní části věže.

Temné stránky nacistické minulosti připomíná památník obětem holokaustu (Holocaust Mahnmal), tvořený různě velkými betonovými kvádry, který je vzdálen necelých 200 metrů od místa, kde se nacházel bunkr Adolfa Hitlera. Nepochybně zajímavý exkurz do období budování reálného socializmu nabízí Muzeum NDR. Když půjdete po Friedrichstrasse, minete cestou Checkpoint Charlie, známý hraniční přechod mezi Západním a Východním Berlínem, u kterého nalezneme Muzeum Berlínské zdi. Na Potsdamer Platz zase můžete obdivovat moderní stavby a až vás současná architektura omrzí, vydejte se třeba do nedaleké zoologické zahrady, která je proslulá po celém světě. Ze sakrálních staveb byste si neměli nechat ujít protestantský chrám Berliner Dom, zříceninu kostela Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche ani Sankt Hedwigs Kathedrale.

Checkpoint Charlie - bývalý hraniční přechod v Berlíně

Checkpoint Charlie - bývalý hraniční přechod v Berlíně

Milovníci divadla mohou v Berlíně navštívit jednu ze tří oper a nespočet činoherních scén. Festival Berlinale zase přitahuje pozornost všech filmových fanoušků. Hlavní německé město platí rovněž za centrum vzdělanosti, takže nikoho nepřekvapí, že se zde nalézají čtyři univerzity a spousta dalších vzdělávacích institucí. Berlín může být právem hrdý na velký počet muzeí, rozkládajících se na jeho území. Na takzvaném muzejním ostrově nalezneme například Pergamon Museum, Bode Museum a Altes Museum, v jehož sbírce se nachází například busta královny Nefertiti. Berlíňané myslí i na sport, takže fanoušci fotbalového klubu Hertha BSC Berlin prožívají napínavé chvíle při sledování zápasů v ochozech Olympijského stadiónu, který hostil kromě Olympijských her v roce 1936 i finále MS ve fotbale 2006. Berlínský maraton se každoročně těší přízni nejen mezi špičkovými atlety, ale i nadšenými amatérskými běžci.


Berlín - Doprava

Berlin Tegel Airport – letiště Tegel leží v severozápadní části města a disponuje čtyřmi terminály, které odbavují jak mezinárodní, tak vnitrostátní lety. Spojení s centrem města zajišťuje několik autobusových linek. Vzhledem k plánované výstavbě nového berlínského mezinárodního letiště s názvem Berlin-Brandenburg International Airport pozbude letiště Tegel smyslu a na rok 2012 je proto naplánováno jeho uzavření.

Berlin Schönefeld Airport – druhé berlínské letiště leží na jihu města, slouží především mezinárodním charterovým a low-costovým letům a disponuje rovněž čtyřmi terminály. Do centra se pohodlně dostanete vlaky S-Bahn. Jižní ranvej letiště Schönefeld bude včleněna do nově vznikajícího supermoderního Berlin-Brandenburg International Airport.

Pohled na město Berlín

Pohled na město Berlín

Vzhledem ke skutečnosti, že vzdálenost mezi Berlínem a Prahou činí pouhých 350 km, je německá metropole rovněž bezproblémově dostupná autem, autobusem i vlakem. Jestliže se rozhodnete pro vlak, moderní víceúrovňové nádraží Berlin Hauptbahnhof vás zajisté uchvátí. Architektonicky zajímavá budova, která byla uvedena do provozu v roce 2006, neukrývá ve svých útrobách jen nádraží, ale také mnoho restaurací a obchodů všeho druhu, takže nabízí všem cestující perfektní komfort. Cesta vlakem z Prahy do Berlína trvá přibližně 4 hodiny 50 minut. Pokud byste chtěli do hlavního města Německa vyrazit autobusem, počítejte s cestou dlouhou 4 a půl hodiny.


Berlín - Ubytování

Všechna velká evropská města obvykle mívají dostatečně pestrou nabídku ubytovacích kapacit různých cenových kategorií a ani Berlín nemůže být v tomto ohledu žádnou výjimkou. Dvouhvězdičkový hotel v dostupnosti centra není problém obstarat za cenu kolem 65 EUR na osobu za noc. Vyznavači luxusu, kteří nehledí na nějaké to euro, možná raději složí hlavu v pětihvězdičkovém hotelu, kde se může cena vyšplhat i na 430 EUR za noc. Skromnější cestovatelé, hledající nejlevnější ubytování v Berlíně, si vyberou z nabídky hostelů, kde vás ubytují již za 18 EUR. Ceny jsou samozřejmě závislé na tom, v jakou roční dobu se k cestě do Berlína rozhodnete a kolika lůžkový pokoj si vyberete.

 
Publikováno: 25.12.2010
Aktualizováno: 16.02.2011
Autor: Ondřej Tůma

Diskuze: Berlín

19.03.2013 18:55 Píča
---.203.broadband10.iol.cz

si to spočítej

23.10.2012 15:26 Kate Balo Kalenová
---.sattnet.cz

Velmi pěkně řečeno.

08.10.2011 15:10 Michaela
---.217.broadband5.iol.cz

Dobrý den,chci se zeptat kolik by stála cesta do Berlína? děkuji z čR ZE šTERBERKA

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist